ATHENE – De mannen van de Holland Acht III hebben tijdens het olympische roeitoernooi zilver gewonnen. De race werd gewonnen door de Verenigde Staten. Het brons ging naar Australië. Michiel Bartman en Diederik Simon wonnen hun derde olympische medaille. Eerder wonnen zij goud in de acht bij de Spelen van Atlanta en zilver in dubbelvier tijdens Sydney 2000. Samen met Matthijs Vellenga, Gerritjan Eggenkamp, Daniël Mensch, Jan Willem Gabriëls, Gijs Vermeulen, Geert Jan Derksen en stuurman Chun Wei Cheung werd hen de zilveren medaille uitgereikt door Matthew Pinsent. De vrouwen-acht won de tweede bronzen medaille voor de Nederlandse roeiploeg. Net als de andere Oranje boten kwam de ploeg langzaam uit de start. Vanaf de duizend meter schoven Froukje Wegman, Marlies Smulders, Nienke Hommes, Hurnet Dekkers, Annemarieke van Rumpt, Annemiek de Haan, Sarah Siegelaar, Helen Tanger en stuurvrouw Ester Workel echter naar voren. In de eindsprint werd nog bijna Amerika verslagen. Roemenië won voor de derde keer op rij olympisch goud in de acht.
“Ik heb samen met Simon drie olympische medailles gewonnen. Ik heb [afgelopen jaren] van veel mensen respect gekregen, maar van sommige ook niet”. Met een gouden medaille uit Atlanta en een zilveren medaille in Sydney kreeg Michiel Bartman niet altijd de erkenning die hij verdiende. Bartman was te oud en hij moest plaats moeten maken voor jongere roeiers, oordeelden velen. Bartman trok zich dat altijd erg aan. Met de zilveren plak bij de Spelen van Athene liet de routinier zien nog steeds een groot sportman te zijn. De 37-jarige roeier liet na het uitreiken van de medaille zijn emoties de vrije loop.
Diederik Simon gaf aan zijn roeicarrière na deze derde olympische medaille te beëindigen.
Zowel de mannen als vrouwen acht kwamen pas echt op gang in de tweede helft van de wedstrijden. Eggenkamp legde uit: “We waren de race ingegaan door het eerste stuk zo technisch en efficiënt mogelijk te roeien. Dat is ons sterke punt, we zijn niet een aantal krachtbeulen. We hebben wel power in de boot, maar niet zoveel als de andere ploegen. En om dan in de tweede kilometer vanuit dat ritme het gas open te zetten en er overheen te gaan… dat is perfect gelukt”. De stuurvrouw van de vrouwen acht, Esther Workel (sinds vanaf oktober zeven kilo afgevallen) vertelde: “Alle ploegen leggen het meeste in de eerste duizend meter. Wij hebben het andersom gedaan; de eerste duizend meter meevaren en dan je slag slaan”.
De vrouwen acht won vorige week de voorwedstrijd. “Het was een moeilijk week. We waren direct door naar de finale dat betekent toch eigenlijk dat je zes dagen voor je gevoel niets te doen hebt. Je moet geheel gefocust bijven op je trainingen en nog stappen maken. Aan de andere kant moet je zorgen voor je rust. En dat hebben we volgens mij met z’n allen perfect gedaan. Ik ben echt ontzettend trots op die meiden”, zei coach Diederik de Boorder.
De Roemeense Elisabeth Lipa won haar vijfde gouden medaille. Zij won in Los Angelos (1984) de dubbeltwee. In Barcelona (1992) won ze goud in de skiff en zilver in de dubbeltwee. Sinds de Spelen van Atlanta (’96) won ze een gouden medaille in de acht. Lipa is daarmee de beste roeister ooit. Georgeta Andrunache-Damian en Viorica Susanu kregen hun vierde olympisch eremetaal uitgereikt in Schinias.




