De tweede wereldbeker van het seizoen, in het Duitse München, is net als de eerste internationale ontmoeting in Spanje drie weken geleden een relatief slecht bezet evenement. China is er weer bij, en ook Nieuw-Zeeland, maar geen Australië, geen Canada, geen Amerika en ook lang niet alle toppers hebben zich nog gemeld. Zevenendertig landen zonden hun roeiteams naar Duitsland, met een totaal van 550 deelnemende atleten. De KNRB spaart het geld op voor een grotere uitzending naar Luzern, vandaar dat van de SA-equipe alleen Mitchel Steenman en David Kuiper (M2-) startbewijzen kregen. De overige deelnemende ploegen met oranje pakje zijn senior-B: Wianka van Dorp/Olivia van Rooijen (W2-), Derk Noordhuis/Kaj Hendriks/Mechiel Versluis/Boris Lefeber (M4-) en tot slot Roel Braas (M1x).
De Nederlandse roeiers en roeisters weerden zich in de eerste ronde van het toernooi uitstekend. Steenman en Kuiper voeren in hun voorwedstrijd zelfs naar een eerste plaats en versloegen daarmee gerenommeerd roeiduo Jagar/Stojic uit Servië met drie tienden van een seconde. Ze plaatsten zich met die overwinning direct voor de finale, iets wat de winnaars van de eerste wereldbeker, Peter Reed en Andrew Triggs Hodge (GBR) niet kunnen zeggen. De Engelse twee-zonder legde het in de eindsprint af tegen Eric Murray en Hamish Bond (NZL) die vorig jaar ook al de Holland4 voet dwars zetten in de B-finale van de Olympische Spelen. De 6:33.48 van het duo Steenman/Kuiper mag een goede tijd heten. Toch zaten de Nederlanders daarmee welgeteld negen seconden achter de tijd van de Nieuw-Zeelands twee-zonder. De roeiers van Skadi zullen daarom (wederom) hun beste roeien moeten laten zien om in de finale van zondag voor de medailles te kunnen strijden.
De SB-roeiers weerden zich ook uitstekend tegen soms veel oudere tegenstrevers. Wianka van Dorp en Olivia van Rooijen voeren met 7:24.88 een goede race, maar konden de nummer één, Nieuw-Zeeland, nauwelijks bedreigen. Dat is geen verrassing; het duo Feathery en Scown, hoewel vorig jaar niet kwalificerend voor Beijing, roeit al een aantal jaren mee in de top van het Nieuw-Zeelandse vrouwenroeien. De Nereus/Maas-combinatie zal in de herkansing (morgen om 9:54) nog een kans krijgen op een finaleplaats. Hun derde stek in de voorwedstrijd biedt daarbij veel perspectief.
De SB vier-zonder baart dit jaar al enige tijd opzien. In het begin van het seizoen gaven de vier roeiers aan dat ze graag met elkaar wilden trainen. Letterlijk op een blauwe maandag werden Lefeber, Versluis, Hendriks en Noordhuis voor een trainingssessie met elkaar in de boot gestopt en wisten gezamenlijk meteen bondscoach Coen Eggenkamp van de combinatie te overtuigen. De vier, gecoached door ervaren rot Geert-Jan Derksen, wist op de Hollandia al de gedoodverfde favoriet Skadi/Nereus (Steenman/Kuiper/van Andel/Lücken) te verslaan, en werd twee weken geleden nog Nederlands kampioen in zowel de acht als de vier-zonder. Ook in München komen de nog jonge roeiers zeker niet slecht voor de dag. In hun voorwedstrijd, samen met de in Banyoles nog winnende Engelse vier, finishten de roeiers van de Okeanos/Aegir/Triton-combinatie zeer knap als tweede, slechts drie seconden achter de Britten. Toegegeven, de eerste drie gingen door naar de halve finales, dus of de Engelsen hun beste roeien hebben laten zien valt te betwijfelen. Desondanks was de 6:09 van de Nederlanders in alle voorwedstrijden goed genoeg voor een plaats (vlak)bij de top-3.
Nederlands kampioen op de ergometer, Roel Braas, tenslotte, mag zich eindelijk meten met zijn grote idool Olaf Tufte. Sterker nog: in zijn eerste optreden op een wereldbeker was het al raak. Een ‘gunstige’ loting bracht Braas in dezelfde race als de Olympisch kampioen en de roeier van Okeanos sloeg zeker geen flater. De boomlange Braas werd tweede, vijf seconden achter Tufte, maar zeven seconden vóór de Oostenrijkse Ralph Kreibich, toch zeker geen onbekende skiffeur, en ook Jueri Jaanson (EST) moest met dertien seconden zijn meerdere erkennen in de Nederlandse kampioen in de skiff.
Roel Braas moest later op de dag zijn herkansing varen. Opnieuw had hij een goede start en lag direct aan de leiding die hij ook niet meer afstond. “Bij de voorwedstrijden was ik meer gespannen. Het was de eerste keer dat ik op deze baan kom. Normaal is het alleen de Bosbaan”, aldus Braas. Hij vaart zaterdagochtend de halve finale. Wianka van Dorp en Olivia van Rooijen varen dan ook hun herkansing in de twee-zonder-stuurman voor een plaats in de finale. Zaterdag roeit de vier-zonder-stuurman met Hendriks, Noordhuis, Lefeber en Versluis hun halve finale. Steenman en Kuiper komen zaterdag niet in aktie. Zij zijn tot nu de enige Nederlanders die zich al gekwalificeerd hebben voor de finale op zondag in de twee-zonder-stuurman.
Uitslagen Nederlandse équipe vrijdag 20 mei
E2 W2- (1 naar FA, rest naar REP)
Wianka van Dorp/Olivia van Rooijen: derde in 7:24.88
(1. NZL (Featherly/Scown) in 7:11.84, 2. CHN (Li/Li) in 7:15.73)
E2 M2- (1 naar FA, rest naar REP)
Mitchel Steenman/David Kuiper: eerste in 6:33.48
(2. SRB (Jagar/Stojic) in 6:33.77)
E3 M4- (1,2,3 naar SA/B, rest naar REP)
Kaj Hendriks/Derk Noordhuis/Boris Lefeber/Mechiel Versluis: tweede in 6:09.09
(1. GBR1 (Partridge/Egington/Gregory/Langridge) in 6:06.68)
E4 M1x (1 naar SA/B, rest naar REP)
Roel Braas: tweede in 7:10.84
(1. NOR (Olaf Tufte) in 7:05.70)
REP4M1x (1,2 naar SA/B, rest naar SC/D)
Roel Braas: eerste in 7:08.20
(2. GER1 (Martin Gulyas) in 7:10.64)




