Jean-Christophe Rolland nieuwe FISA-president

Archief

Tijdens het jaarlijkse congres van FISA is Fransman Jean-Christophe Rolland verkozen tot de nieuwe president van de wereldroeibond. De olympisch kampioen van 2000 volgt daarmee Denis Oswald op, die de scepter zwaaide over de internationale roeiwereld sinds 1989. Rolland was de door FISA zelf naar voren geschoven kandidaat, maar moest nog wel twee concurrenten verslaan in de strijd om de hoogste zetel in het bestuur. De Australiër John Boultbee (50 stemmen) en de Canadese Tricia Smith (12 stemmen) kwamen echter ruim tekort om Rolland (117 stemmen) te verslaan.

De voorzitter van de KNRB, Frans Cornelis, vertelt desgevraagd dat Rolland de steun van Nederland had. “Volgens mij heeft heel Europa op Rolland gestemd”, aldus Cornelis. “Ik heb uitgebreid met andere voorzitters overlegd en iedereen was het daarover eens. Een aantal afwegingen waren zijn relatief jonge leeftijd en het feit dat hij al in Lausanne woont. Een van de belangrijke beloftes van Rolland was dat hij de financiële consequenties van het organiseren van toernooien aan banden wil leggen. Op het moment is FISA daarin iets te verstikkend, met de beste bedoelingen overigens. Ze willen er gewoon voor zorgen dat alles goed geregeld is.”

“Voor Nederland als organisator van het WK in 2014 is financiële vrijheid echter een belangrijk gegeven. We hebben drie van de vijf sponsorplekken gevuld, dus het zou fijn zijn als we wat meer mogelijkheden hebben om sponsoren te zoeken. We vonden het overigens ook belangrijk dat Tricia Smith vice-voorzitter werd. Zij is uiterst prettig in haar communicatie met de leden en loopt al lange tijd rond in het internationale roeiwereldje. Samen met Rolland vormt zij een mooie combinatie van het nieuw en het oude.”

Rolland, die werkt voor het Franse energiebedrijf EDF in Lausanne, zal vanaf juli 2014 officieel aantreden als president van FISA. Ook de overige nieuw verkozen leden van FISA’s Executive Commitee zullen dan officieel aantreden. Als vice-president werd, met overmacht, Tricia Smith gekozen. Zij kreeg 98 van de 178 stemmen en won daarmee van de zittende vice-president Anita DeFrantz (USA). De overige vier verkozen leden van het hoogste bestuursorgaan van de wereldroeibond zijn Mike Williams (Groot-Brittannië, penningmeester) en de overige gewone leden Mike Tanner (Groot-Brittannië), John Boultbee (Australië) en het enige nieuwe lid Lenka Wech (Duitsland).

Scheidend voorzitter Denis Oswald werd tijdens het FISA-congres uitgeroepen tot erevoorzitter van de wereldroeibond, een beloning voor zijn ruim 36 jaar durende inzet voor de roeisport. Oswald zal overigens niet stil gaan zitten na zijn afzwaaien. Hij heeft zijn ogen gericht op een ander mooi baantje: op het moment is hij in Buenos Aires, Argentinië, om een gooi te doen naar het voorzitterschap van het Internationaal Olympisch Comité. De 66-jarige Zwitser is helaas niet de favoriet: volgens de wandelgangen gaat de Duitser Thomas Bach waarschijnlijk met die titel aan de haal.