Duitsers willen bejaarden met roeistoel fit krijgen

Archief

Laat het maar aan de Duitsers over om met opmerkelijke uitvindingen te komen. Onze oosterburen hebben het namelijk gehad met de groeiende groep zwaarlijvige bejaarden die dagelijks voor de televisie hangen en herhalingen van Derrick of Commissaris Rex kijken. En omdat wandelen of fietsen kennelijk niet hip genoeg meer is, hangen ze hen een spreekwoordelijke bratwurst voor: de roeistoel, een staaltje Duits vernuft dat moet helpen in de strijd tegen obesitas. Toegegeven, kijkend naar de lijst met mogelijkheden ziet het er inderdaad indrukwekkend uit. Maar of het gaat werken?

De roeistoel, luisterend naar de klinkende naam GEWOS, is een slimme zitmeubel. Zodra je er op neerzijgt meten elektroden en sensoren in de kussens hoe het er met de fysieke gesteldheid van de ingezetene voorstaat. Heb je bijvoorbeeld een verkeerde zithouding, dan zal het apparaat je vertellen hoe je wél in de stoel zou moeten plaatsnemen. Niet met een streng Duits accent, maar gewoon door een via een tablet signalen door te sturen naar een televisie. Daar kun je dan precies op zien hoe het er met je hartslag, de zuurstofwaarde in je bloed en gewicht aan toe is – en of dat anders is dan de vorige keer. Mocht je fysieke gesteldheid er écht te dramatisch voor staan, dan schakelt het apparaat om in de fitnessmodus. De armleuningen veranderen in roeiriemen en de stoel in “een roeimachine die je ook in een fitnesscentra tegen zou kunnen komen.”

Klinkt futuristisch en vergezocht? Toch heeft een testgroep van 100 Duitse bejaarden positief gereageerd op een eerste ontmoeting met GEWOS – ‘GEsund WOhnen mit Stil’. Voor we het weten staan de bejaardenhuizen in Duitsland, en wellicht ook in ons land, vol met roeistoelen zodat de ouden van dagen lekker tegen elkaar kunnen roeien na Koffietijd. Met dien verstande dat de beweging op GEWOS écht iets met roeien te maken heeft natuurlijk. Wie benieuwd is hoe de stoel er uit ziet kan hier een kleine impressie krijgen in een filmpje van een Engels tech-blog. Er lijkt nogal een verschil tussen ontwerpplaatjes en uitvoering te zitten. Maar wie weet hoe het eindresultaat er uiteindelijk uit gaat zien.