Van Commenée en Van Nol positief over Holland Acht

Archief

Het olympisch perspectief voor de Holland Acht leek er somber uit te zien, maar dat viel achteraf mee. De grootste boot wist zich zaterdag in Luzern bij de Rotsee Regatta niet te plaatsen voor de finale. In de stromende regen kwamen Olaf van Andel, Diederik Simon, Simon Glazenborg, Rogier Blink, Reinder Lubbers, Jozef Klaassen, David Kuiper en Mitchel Steenman, gestuurd door Hergen Meijer, niet verder dan de vijfde plaats. China, Groot-Brittannië, Duitsland en Polen waren sneller. Oranje versloeg in de herkansing wel Frankrijk met 0,24 seconde verschil, een land dat in tegenstelling tot de snellere vier ook niet is gekwalificeerd voor de Olympische Spelen in Peking. Het missen van de finale voor de World Cup II in Luzern betekende een slechte zaak met het oog op de vereiste van NOC*NSF dat er ook een finale in de World Cup gevaren zou moeten worden.

Topsportcoördinator Koen van Nol en Chef de Mission Charles van Commenée waren getuige van het echec in de herkansing, als ook van de teleurstellende vijfde plaats in de halve finale van de lichte vier-zonder. Voor de beide heren van NOC*NSF was het geen enkele vraag of de Holland Acht al of niet af te vaardigen naar het olympische kwalificatietoernooi in Poznan in juni. ‘Het is nog maar anderhalve week’, zei Koen van Nol. ‘In Polen moet het gebeuren, tegen Frankrijk, Rusland misschien, Italië en Zwitserland. Ik zie het wel gebeuren. Maar belangrijker is of we in China ook potten kunnen breken.’

Vraag aan Charles van Commenée of het zou kunnen gebeuren dat de Holland Acht bij geslaagde kwalificatie toch niet zou kunnen worden afgevaardigd? De Chef de Mission: ‘Wij zijn er toch niet om de mensen het leven zuur te maken? Wij zijn juist blij als mensen het olympische team verrijken.’ Nochtans zal de Holland Acht harder moeten gaan varen; om de kwalificatie te bevechten én om daarna goed te presteren op de olympische wateren. Het optreden in de herkansing was niet grandioos. Eerste kilometer op de vierde plaats, de tweede op de vijfde en finish met zes seconden achterstand op winnaar China.

Een belangrijk gespreksonderwerp zal in Luzern de lichte vier-zonder zijn. Marshall Godschalk, Arnoud Greidanus, Gerard van der Linden en Yvo Snijders presteerden op de Rotsee niet goed. Zij eindigden in de halve finale op de vijfde plaats, meer dan negen seconden achter de zegevierende Duitse vier. Andermaal geen optreden op het hoogste wereldniveau van de ploeg die is geselecteerd door coach Susannah Chayes. Koen van Nol: ‘We zullen Susannah vragen wat er gebeurd is. Het verschil is groot. In deze ploeg, die al is geplaatst voor Peking, is nog ruimte voor een keuzemogelijkheid. Misschien kunnen we het proces wat sturen na een goede analyse. Overigens heeft elke olympische ploeg daarmee te maken.’ Mogelijk wordt de lichte vier geconfronteerd met een wisseling in bemanning. De twee standby-roeiers Roeland Lievens en Paul Drewes wonnen zaterdag aan het eind van de dag een zilveren medaille in de twee-zonder, nadat zij zich in de ochtenduren hadden geplaatst voor de finale. De Denen Kasper Winther en Morten Jörgenson wonnen.

Voor de Holland Vier, die op de Rotsee de titel in de World Cup verdedigde, was er goed én slecht nieuws. Geert Cirkel, Matthijs Vellenga, Jan-Willem Gabriëls en Gijs Vermeulen haalden in een spannende race de finale van zondag als tweede achter de Australische Vier en voor Duitsland tweede team. Maar met Verenigde Staten, Australië en Frankrijk (tweede in halve finale na VS) meldden zich weer twee nieuwe landen aan de top. ‘Vervelend maar waar’, zei Matthijs Vellenga die niet ontevreden was over de race, ‘er zijn nu tien sterke landen. Dus wordt het spannend in China met tien ploegen voor zes finaleplaatsen. Het zij zo.’ In de finale van zondag heeft het vlaggenschip van Oranje geen last van de favoriete Britten, die met twee invallers 0,23 seconde minder snel waren dan wereldkampioen Nieuw-Zeeland op de derde plaats.

Marit van Eupen en Kirsten van der Kolk legden het met vijf seconden af tegen de favoriete Chinese dames Dongxiang Zu en Hua Yu, maar zij haalden ruimschoots de eindstrijd en stelden hun kandidatuur voor de eerste medaille sinds 2004. Skiffeur Sjoerd Hamburger miste na de start de aansluiting en verloor de halve finale tegen Alan Campbell (Brit), Olaf Tufte (Noor) en André Vonarburg (Zwitser), een nog Ken Jurkowski (Amerikaan). ‘Het was een beetje raar’, zei Hamburger. ‘Vrijdag had ik de beste start van iedereen, en roeide ik Marcel Hacker voorbij. Nu bij lange na niet. Er stak tegenwind op, ik kwam achter te liggen en was klaar. Ik kon niet meer aanhaken.’

Waar de Holland Acht faalde, slaagde de Nederlandse vrouwenacht. De formatie van René Mijnders voer een puike race in de herkansing met 1500 meter op de leidende positie. In de eindsprint kwamen Canada en Duitsland voorbij, maar de onderlinge marges tussen de top-drie bleven binnen driekwart seconde. China, zo krachtig in München, kreeg een tik van vier seconden en belandde in de B-finale van de Rotsee Regatta. Oranje ging fier naar de finale en had een goed olympisch perspectief.