Groei eerstejaars studentenroeiers zet door

Archief

Na twee jaar van groei zijn ook in 2013 de studentenroeiverenigingen in Nederland populair. Ten opzichte van 2011, het eerste jaar dat NLroei de cijfers van de aanmeldingen tijdens de introductieweken op een rijtje zette, zijn er bijna 1.000 studenten meer lid geworden van een roeivereniging – een groei van ruim 26 %. Terugkijkend op het jaar 2010 zijn de cijfers zelf nog positiever: de bijna 1.500 studenten die de roeisport dit jaar meer te verwerken krijgt in vergelijking met drie jaar geleden is een toename van bijna 50 %. De voorlopige conclusie daarom: het gaat kwantitatief goed met studentenroeiend Nederland.

Hadden vorig jaar nog elf verenigingen een ledenstop en zeven verenigingen niet, dit jaar hebben dertien verenigingen een ledenstop afgekondigd. Alleen Skadi, Proteus-Eretes, Saurus, Vidar en Euros gaven te kennen dat ze nog wel meer leden aan hadden gekund. En dat terwijl een vereniging als Skadi een recordaantal van 284 aanmeldingen te verwerken had. “Meer dan we ooit hadden verwacht”, aldus de reactie vanuit het Rotterdamse. Gelukkig waren zij niet de enige tevreden partij: alle verenigingen gaven unaniem aan blij te zijn, variërend in reactie van “zeer tevreden” (Thêta) tot “niet spectaculair goed, maar ook niet spectaculair slecht” (Proteus). Saillant detail: de niet in de lijst opgenomen studentenroeivereniging Dudok van Heel heeft naar verluidt ook een erg goed jaar gedraaid.

Vereniging Aanmeldingen 2013 (totale interesse)

Aanmeldingen 2012 Aanmeldingen 2011 Aanmeldingen 2010 Ledenstop?
Aegir 305 (305) 343 241 280 ja
Argo 215 (215) 207 224 150 ja
Asopos de Vliet 200 (200) 180 120 100 ja
Euros 120 130 180 80 nee
Gyas 327 (416) 335 330 280 ja
Laga 250 (328) 240

250 260 ja
Nereus 350 (711) 350 350 350 ja
Njord 293 (293) 275 240 130 ja
Okeanos 160 (190) 150 100 100 ja
Orca 260 (650) 270 279 250 ja
Phocas 280 (422) 220 209 160 ja
Proteus-Eretes 211 242 150 130 nee
Saurus 200 217 – – nee
Skadi 284 228 140 130 nee
Skøll 318 (423) 290 250 233 ja
Thêta 180 (180) 190 140 70 ja
Triton 292 (501) 260 265 265 ja
Vidar 200 213 150 116 nee
Totaal 4.545 4.340 3.617 3.084

De populariteit, zo zeggen alle roeiverenigingen, lijkt voort te komen uit de wens van veel nieuwe studenten om hun tijd niet te verdoen met alleen maar bier drinken en feesten. Sport en gezelligheid is een ideale combinatie in tijden waarin strengere eisen – bijvoorbeeld het bindend studie-advies (BSA) en de (dreigende) langstudeerboete – worden gesteld vanuit de opleidingsinstituten. En natuurlijk: de (positieve) media-aandacht na het succesvolle EK in Sevilla en de drie WK-medailles in Zuid-Korea zal ook een steentje hebben bijgedragen aan de interesse van de eerstejaars studenten voor het roeien.

Naast de aanmeldingsscijfers – i.e. de daadwerkelijk toegelaten studenten – zijn dit jaar bij de verenigingen die een ledenstop hebben voor het eerst ook de cijfers vermeld van het totaal aantal geïnteresseerden in een lidmaatschap. Die verraden de manier waarop verenigingen omspringen met het lidmaatschap. Sommigen doen de deur dicht zodra het maximum aantal bereikt is en anderen houden de deuren extra lang open omdat ze rekening houden met afvallers. Een vereniging als Njord heeft bijvoorbeeld de ledenstop eigenlijk op 250 liggen, maar in Leiden weet men dat niet iedereen blijft hangen na de proefperiode en daarom laat men toch veel meer mensen toe (293 in totaal).

Weer andere verenigingen kiezen voor een lotingssysteem omdat ze al sinds jaar en dag tegen hun limiet aanlopen. De loting geschiedt meestal aan het einde van de introductieweek van de universiteiten cq. hogescholen, maar Orca is hierin de vreemde eend in de bijt. Daar wordt dagelijks geloot: als je maandag niet tot de gelukkigen hoort kan je het daarom dinsdag nog een keer proberen. Net zolang tot je succes hebt – of niet natuurlijk. In totaal had de Utrechtse vereniging daarom 799 inschrijvingen te verwerken, maar daar zaten volgens het bestuur van Orca veel dubbele aanmeldingen tussen. Het aantal unieke personen lag daarom volgens de niet-corporale Utrechters eerder rond de 650. Nereus (701) spant daarom de kroon qua interesse, gevolgd door Orca (650), Triton (501), Phocas (422), Skøll (420) en Gyas (416).

Op basis van de interessegegevens zou je bijna kunnen concluderen dat er in Utrecht en Amsterdam ruimte is voor nog een studentenroeivereniging. In diezelfde ‘reken-je-rijk-show’ zou je ook kunnen zeggen dat, als alle studenten die geïnteresseerd zijn in de roeisport een plaatsje zouden kunnen krijgen in roeiend Nederland, er dit jaar liefst 5.849 verse eerstejaars roeiers binnen zouden zijn gedruppeld. Koren op de molen natuurlijk van de roeibond, die zich de komende jaren ten doel heeft gesteld om haar ledenbestand te laten groeien met zes procent. Nu nog verzinnen hoe die buiten de boot vallende studenten te voorzien in hun roeibehoefte.

De aanmeldingsgegevens zijn afkomstig van de studentenverenigingen zelf. In sommige gevallen is gebruik gemaakt van een (reële) schatting omdat precieze getallen niet altijd voorhanden waren. Niet alle studentenverenigingen zijn in de lijst opgenomen (Boreas, Pelargos en Amphitrite ontbreken bijvoorbeeld).