Column | Korean style

Archief

Komend jaar trekt het hele internationale roeicircus richting Azië en Oceanië. Het begint met de wereldbekerwedstrijd in Sydney en eindigt – als we tussen de bedrijven door ook nog even Europa hebben aangedaan voor wat wedstrijdjes – met het WK in het Zuid-Koreaanse Chungju. Net als in 2005, toen de roeiwereld neerstreek in Gifu, Japan, gaan we dus op een oosterse tour, om in relatief onontgonnen gebieden roeien te promoten. En iedereen doet dat promoten op zijn of haar eigen manier. Wij Nederlanders laten voor het WK onder 23 een parachutist uit de lucht komen met twee vlaggen, de Koreanen organiseren een ‘World Rowing Championships Big Concert’.

Het probleem van landen in Azië is dat roeien er nagenoeg onbekend is. Dat is niet denigrerend bedoeld, maar gewoon een constatering: roeien ís nu eenmaal weinig populair daar. De olympische roeibaan van Beijing loopt inmiddels vooral mos te verzamelen. Roeiwedstrijden worden er niet tot nauwelijks georganiseerd, of het moet een heftig gesponsord universiteitsonderonsje zijn voor buitenlanders – Nereus kan daarover meepraten. Ook Japan is nou niet bepaald roeigek te noemen en het land is dat ook niet geworden na 2005. Een generieke Japanse stad langs de Nagara-rivier stond simpelweg een week lang op zijn kop. Drie dagen zaten de tribunes redelijk vol, maar dat was het ook wel.

Op zich is dat laatste een universeel probleem. Als organisatie van een groot toernooi – en onder die noemer valt ook het WK in 2014 op de Bosbaan – moet je goed nadenken hoe je publiek richting je wedstrijd krijgt. In het roeicentrum van de wereld, Europa, is dat relatief makkelijker dan in, pak ’m beet, Zuid-Korea. Als er meer roeigekken zijn, dan komen ze ook sneller naar een toernooi toe, luidt de simpele stelregel. En als je dan ook nog eens een populaire DJ als Armin van Buuren op het podium zet op de avond voor het toernooi, dan weet je zeker dat er publiek op af komt.

Maar ja, de roeiperiferie die zich Zuid-Korea laat noemen is een ander verhaal. En dus is de organisatie van het WK in Chungju al geruime tijd aan het nadenken over de bezetting van het toernooi. De roeiers overhalen is al gelukt, daarvoor is een lucratief aanbod gedaan: het botenvervoer is voor rekening van de organisatie. Maar nu nog die supporters. Naar een jaarlijks wereldkampioenschap komen de meeste Europeanen niet. Die blijven vrolijk thuis voor de buis en volgen het via televisie, radio of internet. Dus moet het evenement gaan leven bij de lokale bevolking. En in Korea kan alles.

De organisatie van Chungju heeft namelijk, iets minder dan een jaar voor het toernooi daadwerkelijk begint, het publiek alvast op een bijzondere manier opgewarmd. Hoe? Met een heus ‘World Rowing Championships Big Concert’. U leest het goed: een roeiconcert. Niet met internationaal vermaarde artiesten als Rihanna, Lady Gaga of Justin Bieber die de schoonheid van de sport bezingen, maar wel met Koreaanse supersterren die een uitzinnig publiek (van met name tienermeisjes) in extase brachten. Sterrenacts uit de K-pop als Fiestar en Nu’est kweelden in hun microfoons met op de achtergrond het WK-logo en de knuffelbare mascottes.

Ik hoor u al denken: gekke jongens, die Koreanen. Zeker als je de fragmenten hieronder bekijkt (en dat is op eigen risico). De Koreaanse boyband Nu’est laat zich nog het beste vertalen als een mix tussen Take That en het Zuid-Koreaanse Youtube-kanon Psy, die een wereldhit scoorde met Gangnam Style. Maar hoe gek wij het ook mogen vinden, wie weet werkt het wel. Zitten er straks – als Psy tijdens de openingsceremonie zijn kenmerkende dansje in zet – ineens tienduizenden Koreanen op de tribune, uitzinnig niet alleen omdat ze hun superster in levende lijve zien, maar ook omdat ze bij een roeitoernooi zijn. En op diezelfde tribune zit dan natuurlijk een voltallig gangnamstylend Nederlands contingent, met voorop bondsvoorzitter Eric Niehe. Hatsikidee.

Wie weet wordt mijn eigen persoonlijke verzoek dan ook nog gehonoreerd. Toen Ken Lee, de man die namens de Koreaanse organisatie verantwoordelijk is voor het WK roeien, in Londen aan mij vroeg wat ik als lid van de media zou willen zien zei ik gekscherend dat ik wel met dolfijnen wilde zwemmen. “Dolphins?” vroeg Lee, en hij dacht even na. “If you want dolphins, my friend, we will get dolphins. How many?” Daarop durfde ik geen antwoord te geven. Voor je het weet gebeurt het nog ook – en moet de organisatie van het WK 2014 uit populariteitsoverwegingen ook een Bosbaanconcert organiseren met Grad Damen, Thomas Berge en DJ Sterretje.

Onderstaande fragmenten zijn op eigen risico aan te klikken. NLroei is niet verantwoordelijk voor de muziek en de gevolgen van het beluisteren daarvan.


NU’EST


Fiestar