De opbouw van Koninklijke Holland Beker / Rowing World Cup is begonnen op de Bosbaan. Loodsen worden leeggemaakt en tenten worden opgetrokken om onderdak te kunnen bieden aan de ruim 750 roeiers uit 43 verschillende landen die 22 tot en met 24 juni van start gaan. Sinds 1977, toen de laatste WK in Amsterdam werd gehouden, heeft de Bosbaan niet meer zon sterk veld gezien. Nederland is met 19 ploegen goed vertegenwoordigd. De strijd is het hele weekend live vanaf de tribune te volgen op twee grote videoschermen en natuurlijk ontbreken de rijdende tribunes ook dit jaar niet! Alle races worden becommentarieerd door een internationaal team van deskundige omroepers. Op zondag is er live muziek en vele oud-ledenverenigingen organiseren borrels. Ruim zesduizend toeschouwers uit binnen- en buitenland zullen de Bosbaan bezoeken.
Maar wie houd je in de gaten tussen al het roeigeweld? Op www.hollandbeker.nl is een overzicht te vinden van alle startende ploegen, maar de organisatie van de World Cup zet enkele hoogtepunten hieronder alvast op een rijtje.
Skiff
Het hoofdnummer van de wedstrijd, de skiff, staat garant voor groots spektakel. In de strijd om de Holland Beker zullen vele oud-winnaars aan de start verschijnen, zoals Lassi Karonen, de winnaar van vorig jaar, Ondrej Synek (2005), Tim Maeyens (2004) en Marcel Hacker (2002). Synek won twee weken geleden de eerste World Cup in Linz, Oostenrijk. Hij zal zware tegenstand krijgen van de de Nieuw-Zeelandse regerend wereldkampioen Mahe Drysdale, die in Linz nog ontbrak. Daarnaast zijn ook de andere skiffeurs uit de WK-finale van Eton 2006 aanwezig: regerend Olympisch kampioen Olaf Tufte en de Brit Alan Campbell. Aan Nederlands kampioen Sjoerd Hamburger de taak om te laten zien dat het behalen van de finale in Linz geen toeval was. Voor Nederland verschijnt eveneens Dirk Lippits aan de start.
In de strijd om de Ladies Trophy is de deelname van de zesvoudig-winnares en regerend wereldkampioene Ekatarina Karsten nog onzeker. De ogen zijn daarmee extra gericht op de Bulgaarse Olympisch zilveren en bronzen medailliste Rumyana Neykova, die haar rentrée maakt na een pauze in 2006. Neykova zette de Ladies Trophy al twee maal op haar naam. De Française Sophie Balmary is eveneens een grote kanshebber net als de Chinese Xiuyun Zhang. De Duitse viervoudig Olympisch kampioene Katrin Boron, die in Linz in de skiff haar internationale rentrée maakte, zal in Amsterdam niet in dit nummer aan de start verschijnen. Zij versterkt nu de Duitse dubbelvier, die het de Britse regerend wereldkampioenen moeilijk zal gaan maken. In dit nummer zal de Nederlandse senioren-B dubbelvier van Ellen Maas, Marije van Amersfoort, Willemiek Everts en Katie Steenman haar eerste internationale wedstrijd van dit jaar starten.
Grote kans op de winst maakt lichte skiffeur Jaap Schouten, die in Linz zo aangenaam verraste door zilver te winnen. De Griekse winnaar in Oostenrijk ontbreekt in Amsterdam. Schouten krijgt onder andere tegenstand van de getalenteerde Tim Heijbrock, de Nieuw-Zeelanders Duncan Grant (winnaar van het brons in Eton) en Storm Uru (winnaar in dit nummer op het senioren B-WK in Hazewinkel in 2006).
Vierzonder
Spannend zal het zondermeer worden in de mannen vierzonder. Opvallende afwezige in dit nummer is de onverslaanbaar geachte Britse vierzonder. Coach Jurgen Grobbler wil zijn roeiers fris houden na 27 opeenvolgende overwinningen en laat de mannen met de winnende tweezonder van Linz starten in de acht. Dit betekent dat het Nederlandse vlaggenschip met Gijs Vermeulen, Jan-Willem Gabriëls, Matthijs Vellenga en Geert Cirkel een zeer reële kans maakt op de winst. Of de mannen die favorietenrol waar kunnen maken, zullen we zien op zondag 24 juni, want de Franse, Duitse en Nieuw-Zeelandse vierzonders vormen geduchte tegenstand.
Bondscoach Susannah Chayes besloot twee lichte vierzonders te laten starten op de tweede World Cup. In de eerste vier heeft Marshall Godschalk het bankje van Arnoud Greidanus ingenomen. Greidanus vormt nu een tweede vier met Paul Drewes en Roeland Lievens, die in Linz nog zilver wonnen in de LM2- en Alwin Snijders, de winnaar van het brons in de lichte mannen skiff op de eerste World Cup. Ook de lichte senioren B-vier verschijnt aan de start voor een eerste internationaal optreden. In dit veld, waar de verschillen vaak zo klein zijn, ontbreken de Italianen. We zullen zien of de Denen, die teleurstellend B-finale roeiden in Oostenrijk, een stijgende lijn hebben ingezet en of de Chinese regerend wereldkampioenen weer zullen winnen.
Acht
In de damesacht heeft bondscoach René Mijnders na Linz geen wijzigingen aangebracht. De dames zullen erop gebrand zijn om voor thuispubliek het nette brons dat zij daar wonnen om te zetten in een andere kleur. Zij ontmoeten de Australische dames, die dit keer niet dubbel zullen starten en dus minder vermoeid zullen zijn. De sterke Duitse winnaressen uit Linz zijn ook van de partij. Helen Tanger en Nienke Kingma starten wederom in de tweezonder. Tweevoudig wereldkampioene in de lichte skiff Marit van Eupen heeft bedankt voor de selectie van de zware dames. Prolongatie van de wereldtitel in de eenzitter is haar hernieuwde doel. In de lichte damesskiff zien we nog twee andere Nederlandse skiffeuzes: Annelies Labots, die afgelopen jaar nog op het FISU-WK startte en Eeke Thomée.
Bondscoach Mark Emke heeft in de opstelling van zijn mannenacht wel gewijzigd. Christof Coenders, Willem-Jan de Graaf en Olaf van Andel moesten hun plaats afstaan aan Diederik Simon, Peter Vos en Daniël Mensch. In nieuwe formatie nemen de mannen het op tegen een sterke Duitse acht, een Australische acht met Oarsome Foursome James Tomkins op plaats zeven en de reeds genoemde tweede Britse acht met de mannen van de vierzonder aan boord. Naast de acht start een Groningse tweezonder met Gyasvedette Rogier Blink, die lang geblesseerd was, en Aegirtalent Reinder Lubbers.
Andere Nederlandse ploegen zijn de pas geformeerde mannen dubbelvier met Floris Lievens, Robin van Keeken, Meindert Klem en Olivier Siegelaar, de vrouwen vierzonder met Laura Posthuma, Nienke Dekkers, Renée van Rooyen en Reina Sikkema, de lichte mannenacht en twee LTA4+ ploegen. Ook zijn er juniorennummers uitgeschreven en zullen de eerstejaarsploegen op zaterdag en zondag kunnen proeven van de internationale sfeer in het Freshmenveld, dat meetelt voor het E&Y Eerstejaarsklassement.



