Bij de eerste echte krachtmeting op twee kilometer zou vooral in de kleine nummers duidelijk worden wie in dit post-olympische jaar hard had door getraind en wie niet. Tevens waren er uitzendingen te verdienen naar de eerste World Cup in Eton en voor development naar Essen. Coen Eggenkamp schrijft in het mei nummer van het Blad Roeien over de 29e editie van de Randstad Regatta, nu omgedoopt tot Boekel De Nerée Randstad Regatta.
Verder in Roeien
|
Zware mannen
De grootste verrassing van het weekend vond plaats in de stuurmanloze twee. Inmiddels breed uitgemeten in de media, maar de prestatie van de jonge Mitchel Steenman en Olaf van Andel loog er niet om. In een prachtig direct duel versloegen de ex-junioren Matthijs Vellenga en Geert Cirkel op de streep. Lang lagen de routiniers op de eerste plaats, maar moesten zich in de eindsprint gewonnen aan de ontketende Skadinezen. Vellenga liet zelfs lopen.
Cirkel kon een week na afloop het verlies relativeren en verklaarde het verloop van de wedstrijd: Hun tijd in de voorwedstrijd was flink sneller dan de onze; we wisten dus dat het spannend zou gaan worden. Maar in de wedstrijd ging het makkelijker dan verwacht. Halverwege lagen we meer dan een lengte voor en op de 1500 meter was het verschil nog precies hetzelfde. Ik denk dat we er toen iets te gemakkelijk over gedacht hebben. Toen zij aanzetten, ging ik mee, maar op het eind knapte er iets bij Matthijs en toen was het over.
Ook irriteerde hij zich aan de verslaggeving. Dan lees ik iets over het ambitieuze vriendenduo en dan denk ik: ik loop 40 uur per week co-schappen. Ik doe het gewoon voor lol en ik zie wel waar het schip strandt. We roeien zo hard als ons programma toelaat, meer kunnen we ook niet doen. Skadi-coach Camiel Notermans was uiteraard zeer tevreden na afloop: In de aanloop naar de Randstad had ik al wel door dat we misschien iets moois zouden kunnen gaan doen en dat werd nog eens bevestigd na de voorwedstrijd. Maar ik dacht wel dat het met deze wind tegen, tegen onze sterkere opponenten, lastig zou worden. Daarnaast zijn het routiniers en dan weet je dat het op zon belangrijke wedstrijd heel lastig gaat worden.
In de vier-zonder met Jan Willem Gabriëls en Gijs Vermeulen werd wel (ruim) gewonnen door Cirkel en Vellenga en die ploeg zal worden uitgezonden naar Eton.
Van Andel en Steenman zijn inmiddels opgenomen in de acht die naar Eton gaat en zullen de twee de komende tijd ook op de stelling laten liggen. Notermans: We hebben de bevestiging dat we als het achtenproject na Eton doorgaat na Luzern genoeg tijd hebben om weer in de twee te gaan roeien. Want we willen dit goede niveau natuurlijk het liefst verzilveren of zelfs vergulden op de WU 23 Regatta.
Opvallend was dat het veld bij de twee-zonders en vooral de vier-zonder in de breedte enorm was toegenomen. We hebben gezegd dat iedereen in een klein nummer moest starten en we hebben het starten in de vier ook erg aangemoedigd en hier en daar wat gestuurd, laat bondscoach Mark Emke hierover weten. Dat dit beleid zijn vruchten heeft afgeworpen is duidelijk. Maar liefst zeventien vieren verschenen aan de start op de Bosbaan. Deels combinaties, deels ook goede verenigingsvieren. Acht seconden achter de eerder genoemde vier, finishte Skadi als tweede, een combi van Nereus/Thêta/Triton eindigde verrassend als derde. We hebben in de winter ook ons best gedaan zoveel mogelijk centraal te regelen. Vanaf januari tot aan de Heineken hebben we elk weekend, drie dagen lang, in wisselende opstellingen getraind. Het is nu dan ook mooi te zien dat er veel mensen zijn die door kunnen gaan breken, vertelt Emke over zijn bezigheden van afgelopen maanden. Zowel naar Eton (eerste acht), als naar Essen (een tweede acht) wordt nu een acht uitgezonden.
In de skiff zegevierde Sjoerd Hamburger bijna vanzelfsprekend. Plaatsgenoot Jurrien Rom Colthoff kwam zes seconden later over de streep. Op zondag nam de boomlange Hamburger het op tegen lichte skiffeur Gerard van der Linden en de zeer getalenteerde junior Meindert Klem. Beide tegenstanders met eveneens skiffambities moesten met een achterstand van tien seconden genoegen nemen. In Eton zal blijken of het niveau van Hamburger ook internationaal goed genoeg is.
Lichte mannen
De net genoemde Van der Linden moest in de lichte skiff op zaterdag tot het uiterste gaan om Walter Braak van de Stern voor te blijven. Braak, die ook vorig jaar reeds enige malen had laten zien over een behoorlijke snelheid te beschikken, drukte 500 meter voor de streep zelfs zijn puntje even voorbij dat van Van der Linden. In de eindsprint kwam de vooralsnog vrij onbekende lichtgewicht echter kracht tekort. De Nereïd, die twee weken nog de Varsity op zijn naam had geschreven, trok zelfs nog een gat van vier seconden. Ja, dat sprinten kan ik wel, maar ik had deze wedstrijd duidelijk onderschat, liet Van der Linden na afloop weten. Ik heb in mijn voorbereiding voor Eton iets teveel over deze wedstrijd heen getraind en kwam daardoor behoorlijk in de problemen. De SB-jongens, Tim Heijbrock (voormalig Tromp, nu Willem III) en Jaap Schouten (Njord) maakten indruk met een respectievelijk derde en vierde plaats en mogen het nu in de dubbeltwee in Essen proberen.
In de boordgroep kwamen net als bij de zware mannen, veel ploegen in actie. In de twee-zonder maakte Gyas indruk met mooi gelijk roeien. Paul Drewes en Wim Bakker pakten dan ook de winst; de tweede plek was weggelegd voor Proteus (Arnoud Greidanus en Tom van den Broek). In de vier-zonder kon de Gyas/Proteus-vier echter niet winnen en trokken Alberga en Haartsen, samen met Roy Delis en Wolter Blankert aan het langste eind. Beide boten mogen in Eton hun kunsten gaan vertonen.
Zware vrouwen
Bondscoaches Josy Verdonkschot en Susannah Chayes zijn in de winter eveneens druk bezig geweest met het opleiden van roeisters. Voor de top gold het principe dat iedereen op de Randstad mocht starten met wie zij wilde, mits in een klein nummer. Voor de skiff was een mooie strijd verwacht met olympische skiffeuze Femke Dekker, krachtpatser Hurnet Dekkers, de verrassende winnares van de Hel van het Noorden Sanne Beukers en outsiders Marlies Smulders en Nienke Hommes. De voorwedstrijden waren al dusdanig verrassend dat onder andere Jantine Grijzen (vroeger Nereus, nu Viking), Hommes uit de eindstrijd hield en de gouden junioren WK-roeister Ellen Maas (RIC), Sanne Beukers. In de finale waren de verschillen, mede door licht baanvoordeel, groot. Hurnet Dekkers won afgetekend, zes seconden voor Dekker, die op haar beurt weer vijf tellen sneller was dan Smulders. In de dubbeltwee kwam een kleine verrassing tot stand. Hoewel rustig uit de startblokken vertrokken, maakte de combinatie Femke Dekker/Sanne Beukers indruk met goede halen. Tussen de 1000 en de 1500 meter passeerden ze de twee Skøll-tweetjes (Smulders/Dekkers en Hommes/Annemiek de Haan) en eindigden meer dan twee lengtes voor Smulders en Dekkers. Deze eerste twee boten kwalificeerden zich voor Eton. Maas en Grijzen zijn het SB-traject ingegaan en zullen in Essen in de dubbel starten.
De twee-zonder bleek weinig spannend. De hele winter al samen trainende Annemarieke van Rumpt en Laura Posthuma bleken een flinke maat te groot voor Helen Tanger en de derdejaars, talentvolle Eva Kouw van Aegir. Op de meet was het verschil maar liefst 20 seconden. Op basis hiervan mag de eerstgenoemde ploeg naar Eton afreizen. In de vier-zonder roeide de Skøll-FISU-vier van afgelopen jaar naar een indrukwekkende zege. De rest van het veld werd zelfs gedeclasseerd. Deze vier zal in deze samenstelling op zaterdag in Essen aan de start mogen verschijnen. Om hen heen is ook een development-acht samengesteld, die op zondag zal roeien.
Lichte vrouwen
Hoewel Argonaut Linde Verbeek met een snelle start in de eerste 500 meter nog voor het nodige spektakel zorgde, roeide Marit van Eupen bijna traditiegetrouw gemakkelijk naar de winst in de lichte vrouwen skiff. Opvallend was de goede klassering van Eeke Thomee. De jeugdige Skadineze kwam mede door een voordelige baan als tweede, slechts acht seconden later over de finish dan van Eupen. Deze combinatie zal in Eton voor het eerst haar opwachting maken.
| Junioren Het speerpunt van de bond, het juniorenroeien, maakt een enorme groei door. Ongekende aantallen van maar liefst negen voorwedstrijden in de jongens 18 skiff, maar ook zeven in de jongens 16 en meisjes 18 skiff, zorgen ervoor dat ook de kwaliteit duidelijk toeneemt. Daarnaast kent Nederland dit jaar ook de luxe van twee topskiffeurs. Bij de jongens liet Meindert Klem van uitzonderlijke klasse te zijn. Ondanks een onduidelijk start (zie voor een discussie hierover: ww.nlroei.nl/displayarticle-1286.html) schreef Klem de skiff ruim op zijn naam. Zondag maakte hij het lichte skiffeur Van der Linden lastig door slechts één tel later te finishen. Bij de meisjes maakt Katie Steenman de dienst uit. Steenman roeide twaalf seconden sneller dan de nummer twee, Eva de Jong, en op zondag won ze onder andere van Ellen Maas, een dag eerder nog vierde in de senioren-klasse. Beide skiffeurs mogen zich op de hoog aangeschreven regatta van München één dag meten met de internationale elite. De andere dag zullen zij in een dubbelvier plaatsnemen. Klem roeit dan met Joris Pijs (derde in de skiff) Abel Göbel (vierde) en Cyriel Reurs (tiende). De andere dag wordt met Boris Lefeber (vijfde) gestart. Steenman zal met de eerder genoemde de Jong (tweede), Swana van Schaardenburg (derde) en Olivia van Rooijen (negende) roeien. De andere dag neemt Sofie Valk (vijfde) de plek van Steenman in. Pech voor Kirsten Boog, die knap als vierde finishte en nu met lege handen staat. Naar Gent zal een enorme equipe van maar liefst twaalf boten worden uitgezonden. |
‘Roeien’ bestaat sinds 1939 en is een onafhankelijk orgaan van de KNRB met een eigen redactie. De redactie bestaat momenteel uit zes leden en wordt tevens gesteund door een groot aantal vaste medewerkers. Het blad komt maandelijks uit, behalve in de maanden februari en maart, wanneer er een gecombineerd nummer in de bus valt. De januarieditie staat beter bekend als de evenementennummer. Hierin alle informatie over de KNRB en haar aangesloten verenigingen met alle belangrijke adressen. De jaarprogramma’s voor de nationale selecties staan hier vermeld en ook informatie over alle evenementen (wedstrijden, tochten, cursussen) van het jaar. De andere edities zijn allen journalistieke uitgaven over de roeisport.
Het maandelijkse magazine geeft aan alle facetten van de roeisport aandacht. Zowel het toproeien krijgt aandacht, maar ook wordt er gelet op het studentenroeien, veteranenroeien, toertochten, zeeroeien en het verenigingsleven. Daarnaast ook veelvuldig aandacht voor verhalen over medische zaken, techniek en materiaal. Een mix van interviews, sfeerverhalen en achtergronden uit de roeierij. Kortom voor elke roeier in Nederland interessant en onmisbaar! Voor meer informatie: mail naar [e-mailadres verwijderd]. Abonnementsinformatie is te verkrijgen bij [e-mailadres verwijderd]




